Konkurs Parafialny

Uczniowie klas IV – VI, którzy uczęszczają na zajęcia z religii ewangelickiej, wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez parafię Ewangelicko – Augsburską w Cieszynie. Temat konkursy brzmiał: Wszyscy należymy do Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Co powiedziałby Kościół, gdyby potrafił mówić? Zadaniem uczestników było wcielenie się w ponad 300 – letni Kościół i napisanie krótkiej pracy związanej z powyższym tematem. Parafialne jury nagrodziło pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami następujące osoby z naszej szkoły: Aleksandrę Janik, Tatianę Archacką, Aleksandrę Kunszke, Dominikę Suchorab, Dorotę Orzepowską i Marcina Pierzgalskiego. Dodatkowo Ola Kunszke, Dorota i Marcin zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.

A oto nagrodzone wypowiedzi naszych uczniów:

Drodzy Parafianie, cieszę się, że chodzicie do Domu Jedynego Pana Boga, że modlicie się, składacie ofiary, że po prostu wierzycie w Boga. Jestem już bardzo stary ale nadal dbacie o mnie. Pamiętajcie, Bóg zawsze będzie Was wspierał i pomagał w Waszych ciężkich sytuacjach. Jeżeli będziecie całe życie wierni Jedynemu Panu Bogu, to Bóg zadba o to, żebyście znaleźli się w niebie. Pamiętajcie, że gdy w jakiejś sytuacji będzie Wam źle, to zawsze możecie pomodlić się do Pana Boga. Nie dokuczajcie innym, ponieważ to nie da Wam przepustki do nieba. Jeżeli zdarzy Wam się dokuczyć lub zrobić złą rzecz, to pomódlcie się i na pewno nasz Zbawiciel wybaczy grzechy.

P.S.: Kochajcie Boga! Marcin Pierzgalski kl. 6a

Jestem kościołem ponad 300-letnim. Potrzebuję remontu i nowych, bardzo dużych organów. Opowiem trochę o parafii, która się mną opiekuje. Największą władzą w parafii jest zgromadzenie parafialne. Należą do niego wszyscy członkowie parafii, posiadający bierne prawo wyborcze (ukończone 18 lat i opłaconą składkę kościelną).
Zaniepokoiło mnie, że co raz mniej ludzi chodzi do kościoła. Czyżby ludzie już nie chodzili do kościoła, bo nie wierzą w Boga? Jedyne wydarzenia, podczas których jest w kościele pełno ludzi to konfirmacja, Boże Narodzenie i Wielkanoc. Ale w inne niedziele nie ma prawie nikogo. Nie będę już zanudzał, więc może opowiem trochę o moim powstaniu. Powstałem chyba w 1709 roku, nie pamiętam dokładnie, w końcu mam ponad 300 lat.
Jestem Domem Bożym i tak samo jak Bóg kocha wszystkich ludzi, ja też. Chciałbym, żeby znów się we mnie roiło od ludzi.

Dorota Orzepowska kl. 6a

Dzień dobry. Jestem Kościołem Jezusowym w Cieszynie. Moją budowę rozpoczęto w 1709 roku, a skończono w 1722. Budowano mnie przez 13 lat. Na początku nie miałem wieży, ponieważ zakazano jej budować ewangelikom, bo traktowano ich jako gorsze osoby. Moim herbem jest Róża Lutra, flaga to fioletowy krzyż na białym tle, a hymn to pieśń Warownym grodem.
Bardzo chcę Was zaprosić do odwiedzin u mnie, ponieważ mało ludzi chodzi do kościoła, a jest tu bardzo ciekawie. Można dowiedzieć się różnych rzeczy o Bogu, występują tu też dzieci, więc zachęcam serdecznie.

Aleksandra Janik kl. 4a

Dzień dobry! Wszyscy nazywają mnie Kościołem Jezusowym. Zaczęto mnie budować w 1709 roku. Budowano mnie 13 lat, skończono budowę w 1722 roku. Kiedyś nie miałem wieży, a organy były małe. Zapraszam Was wszystkich do mnie. Mogą przyjść dzieci i dorośli. Im więcej ludzi, tym lepsza atmosfera. Zapraszam serdecznie.

Tatiana Archacka kl. 4a

Dzień dobry! Nazywam się Kościół Jezusowy. Mam już 306 lat odkąd zaczęli mnie budować. Początek budowy był w 1709 roku, a koniec w 1722. Budowano mnie 13 lat. Jestem zbudowany w małym mieście Cieszyn, w Polsce. Bardzo lubię, kiedy co niedzielę odwiedzają mnie tłumy ludzi by porozmawiać z Bogiem i zaśpiewać Mu na chwałę. Często turyści turyści lub ludzie, którzy widzą mnie pierwszy raz robią mi zdjęcia.
Ludzie dbają o mnie i sprzątają. Jestem bardzo dużym kościołem. Mam tu u siebie zbiórkę na nowe organy. Mam piękne kolorowe okna, są duże brązowe drzwi i bardzo długie, duże lampy. Zachęcam wszystkich ewangelików do odwiedzania mnie. Można sobie usiąść np. na balkonach. Są tutaj też ławki zrobione z ładnego drewna. Myślę, że w każdą niedzielę i święta będziecie do mnie przychodzić. Pamiętajcie też, że Bóg nigdy o Was nie zapomni i zawsze będzie z Wami, w każdej nawet trudnej sytuacji.

Aleksandra Kunszke kl. 4b

Dzień dobry, nazywam się Kościół Jezusowy. Znajduję się w przepięknym mieście nazywanym Cieszynem, do którego zachęcam przyjechać. Urodziłem się w roku 1709 roku, budowano mnie 13 lat. W każdą niedzielę oraz w święta odbywają się nabożeństwa, na których jest bardzo mało ludzi. Chciałbym, aby tych ludzi przychodziło więcej. Lubię ludzi, ponieważ są bardzo, bardzo sympatyczni. Robią mi zdjęcia oraz siadają na ławkach, które są umieszczone we mnie. Ludzie sprzątają mnie i dbają o mnie. Na początku gdy ewangelicy byli prześladowani, nie miałem tej wieży. Wiem, że niektórzy niestety do mnie nie chodzą, a zachęcam do tego!

Dominika Suchorab kl.4b

Powyższe wypowiedzi będzie można również przeczytać w kwietniowym numerze Wieści Wyższobramskich – informatorze parafii ewangelickiej w Cieszynie.

Gabriela Sikora