Dzień Ziemi w SP1

Obchody Dnia Ziemi (22 kwietnia) w Szkole Podstawowej nr 1 w Cieszynie rozpoczęto już 11 kwietnia. Od tego dnia klasy 4-6 przeszły szlakiem „ Kwitnącej Magnolii w Cieszynie”. Uczniowie poznali gatunki tych pięknych drzew oraz historię pojawienia się magnolii w Cieszynie. Przy okazji wycieczki dzieci uzyskały wiele historycznych informacji na temat miejsc i obiektów znajdujących się na trasie szlaku.

W następnych dniach wzięli się do pracy. Sprzątali Park Świętej Trójcy - obok szkoły. Uczniowie naszej szkoły często korzystają z tego terenu, znajdującego się blisko szkoły. Nie tylko mogą odpoczywać, czy bawić się w parku, ale wiele lekcji w terenie, szczególnie z przyrody, odbywa się w tym miejscu. Niestety nie wszystkim mieszkańcom Cieszyna zależy na tym, by teren ten był czysty. Uczniowie naszej szkoły nie tylko biorą udział w akcji „Sprzątanie Świata” każdego roku, we wrześniu, ale tym razem również sprzątali w kwietniu. I znów było co zbierać!

23 września, w sobotę, odbyła się wycieczka na Równicę połączona ze zbieraniem śmieci na szlaku. Trasa wycieczki, z kółka przyrodniczo - turystycznego, wiodła z Ustronia Polany - szlakiem czerwonym. Dzieci zatrzymały się przy Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik”. Zapoznały się z działalnością ośrodka oraz początkowym odcinkiem ścieżki przyrodniczo - leśnej „Skalica”. Następnie dotarły do schroniska na Równicy. Tam, po krótkim odpoczynku, odbył się mini konkurs wiedzy o Beskidzie Śląskim. Najlepsze okazały się uczennice z klasy 4b Dominika Suchorab i Anna Hernik. Dalej wszyscy przeszli do Zbójnickiej Chaty, a w drodze powrotnej wstąpili do Dworu Skibówki i Koliby pod Czarcim Kopytem, gdzie po posiłku zapoznały się z przebytą trasą na mapie. W czasie powrotu do Ustronia Polany dzieci zbierały śmieci na szlaku. Jak widać na zdjęciach, po workach zebranych śmieci, po górach chodzą nie tylko prawdziwi turyści!

Przez kilka dni uczniowie naszej szkoły pisali „Listy dla Ziemi”. Kierowali je głównie do dorosłych. Listy dotyczyły propozycji zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. W wyniku szkolnych eliminacji list Dominiki Łabudek z klasy 3b został wysłany na konkurs na najpiękniejszy „List dla Ziemi” 2016. Organizatorem konkursu jest Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska Białej.

Wielu uczniów naszej szkoły wykonało eko - zabawki (z odpadów : makulatury, butelek plastikowych, puszek itp.) . Wystawę tych prac mogli podziwiać uczniowie na korytarzu szkolnym. Osiem najciekawszych prac zostało wysłane na konkurs zorganizowany przez Urząd Miasta w Cieszynie.

Całoroczna zbiórka plastikowych nakrętek i zużytych baterii to już wieloletnia tradycja w naszej szkole.

Antonina Pniok SP nr 1 Cieszyn